Dede Efendi Müzesi’nde Sergilenecek Enstrüman Koleksiyonu

Türkiye Tarihi Evleri Koruma Derneği’nde çok önemli bir gün yaşandı bugün.
Yakın bir zamanda Dede Efendi Müzemizin, bir Türk musikisi müzesi olarak daha zengin bir enstrüman koleksiyonuna sahip olması gerektiği hususundaki düşüncelerimi C.B. Korosu şefi Sayın Mehmet Güntekin ile paylaştığımda bunun belki de 2-3 sene sonra ancak gerçekleşebilecek bir proje olduğunu düşünüyordum. Çok kısa bir süre sonra Mehmet hocam Sayın Zeki Bülent Ağcabay’la birlikte geliverdi Dede Efendi Evimize. Zeki bey sahip olduğu muhteşem enstrüman koleksiyonu içinden seçilecek ve hayal ettiğimden çok daha büyük miktarda bir koleksiyonu müzemize bağışlamak istediğini belirtti. Peşinden yine Mehmet hocamızın önayak olmasıyla çok kıymetli musiki üstatları, değerli hocalarımız Sn. Fikret Karakaya, Sn. Salih Bilgin, Sn. Hüseyin Kıyak ve Sn. Murat Yerden, oluşturulacak sergi alanları ve seçilecek enstrümanlar konusunda bize yol göstermek için değerli vakitlerinden ayırıp yardımımıza geldiler.
Ve bugün Dede Efendi Evi’nde oluşturulacak bu daimi ve kıymetli serginin ön-protokol imzalarını atma mutluluğunu yaşadık hep birlikte.
Bugün misafir etmekten onur duyduğumuz Sn Zeki Bülent Ağcabay ve değerli hocalarıma; ikramlarıyla, çekimleriyle, neşeleriyle tüm arka planı çekip çeviren kıymetli arkadaşlarım Feremsal, Gönül, Suna, Adviye ve Büşra Hanımlara gönülden teşekkürlerimle.
Umarım bu süreci yüzümüzün akıyla tamamlarız ve Dede Efendi Müzemizi çok daha kıymetli hale getirecek bu koleksiyonun açılışını tüm üyelerimiz ve dostlarımızla birlikte yapmak bu baharda kısmet olur.