Geleneksel Niğde Evleri İstanbul Paneline konu oldu

Türkiye Tarihi Evleri Koruma Derneği (TÜRKEV), İstanbul’da “Geleneksel Dokusu ve Evleriyle Niğde- Kapadokya’nın Saklı Hazinesi” konulu panel düzenledi. 

Panele konuşmacı olarak katılanlar arasında Niğde’de eski Belediye Başkanı Ahmet Oğuz Özmen ve Kültür ve Turizm eski Müdürü Alper Lütfi Göncü de yer aldı. 

38. Tarihi Türk Evleri Haftası kapsamında, TÜRKEV’in İstanbul’daki merkez binasında düzenlenen panelde, tarihi Niğde evleri ile bu evlerdeki geçmişten günümüze yaşantılar, ilginç olaylar ve Niğde’deki tarihi evlerin durumu masaya yatırıldı.

Panel, TÜRKEV Başkanı Uğur Deniz Sökmen’in “Dünyada koruma örnekleri ve Niğde Kültürel Mirası” konulu açış konuşması ile başladı. 

Yüksek Mimar Korcan Özbek ise Niğde’nin kentsel dokusundaki değişiklikleri anlattığı panelde Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Emel Efe Yavaşcan, Niğde’deki Özmenler Konağını slayt gösteri eşliğinde katılımcılara tanıttı. 

2020-2022 yılları arasında Niğde Kültür ve Turizm Müdürü olarak görev yapan Alper Lütfi Göncü, “Kökleri Derinde Bir Şehir-Niğde” konulu konuşma yaptı.

Niğde Belediyesi Eski Başkanlarından Av. Ahmet Oğuz Özmen ise Özmenler Konağındaki yaşantıyı, anılarıyla birlikte anlatırken, Mimar Fahrettin Doğan Tekin Tarihi eserlerle 3 boyutlu belgeleme teknikleri üzerinde detaylı bir sunum yaptı. 

Doç. Dr. Gülnihal Benli de Niğde Kalesi’nde sokak sağlıklaştırma projesi yapmayı planladıklarını ancak, Kalede devam eden koruma ve yenileme projesi kapsamında, dozerleri Niğde Kalesi çevresinde görmekten üzüntü duyduklarını ifade etti. Doç. Dr. Benli, Niğde Kadıoğlu Sokağındaki sokak sağlıklaştırma projesi yapılması gerektiğini de belirtti. 

Panel, Türk Sanat Müziği dinletisi ile sona erdi.