‘MÜZİĞİMİZ KÜLTÜRÜMÜZ’ DERSLERİ

İki çok güzel insan ve iki çok güzel Seminer programıyla TÜRKEV faaliyetlerimiz devam ediyor. İlkini birkaç gün önce yayınladık; Hüseyin Kıyak’la “Nota, Solfej, Teori.” Usul ve makamlar. İkincisi ise Sn.İncila Bertuğ ve Hüseyin Kıyak’la “Müziğimiz Kültürümüz” İstanbul, Mekân, Kitap, Bestekâr, Mektup, Semtler başlıkları altında repertuardaki eserlerden örnekler, temel müzik kaynakları üzerine okumalar…

Müzik kültürümüze büyük katkıları olan, konularında uzman, büyük yürekli hocalarımız tüm geliri Kamu yararına derneğimiz ve Dede Efendi Evimizin yaşatılması için kullanılmak üzere bu seminerleri hazırladılar. Kendilerine gönülden teşekkürlerimizle.

Türkev-Zoom kanalı üzerinden yapılacak eğitimlerimize tüm müziksever dostlarımızı bekliyoruz.

Kayıt için 0530 449 77 02 numaralı telefon-WhatsApp ve info@turkev.org.tr adresinden bize ulaşabilirsiniz.
Derslere katılım ücreti:

Nota, Solfej, Teori: 10 ders, 20 Zoom oturumu için 200 TL
Müziğimiz Kültürümüz: 4 ders 8 Zoom oturumu için 100 TL

Katılım ücretlerini aşağıdaki dernek bağış hesabımıza gönderirken açıklamaya ders adı ve isminizi yazmayı unutmayınız.

Türkiye Tarihi Evler
Halkbank 0758-Cağaloğlu/İstanbul Şubesi
Hesap No: 16000064
Iban: TR75 0001 2009 7580 0016 0000 64

Sn.İncila BERTUĞ

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Belediye Konservatuarı İcra Heyeti’nde ve Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda müzisyen, İstanbul Belediye Konservatuarı’nda ögretmen, İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda ögretim görevlisi, GENÇTUR da Eğitim ve Kültür Danışmanı olarak görev yaptı.

1976 yılından bu yana sosyal ve kültürel tarih araştırmaları kapsamında yazılar, sempozyum bildirileri yazdı, panel, seminer, konferans, söyleşi, televizyon ve radyo programlari düzenledi. 1995 yılından bu yana İşsanat Kültür Merkezi başta olmak üzere birçok salonda Osmanlı- Türk müziği ile ilgili görsel malzemeli ve anlatımlı konser projeleri yaptı.

Sn.Hüseyin KIYAK

Müzik öğrenimine 2001 yılında Denizli Belediye Konservatuvarı’nda başladı. 2007 yılında, Serap Mutlu Akbulut yönetimindeki TRT İstanbul Radyosu Türk Sanat Müziği Gençlik Korosu’na girdi. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Türk Müziği Topluluğu’nu kurdu ve 2011 yılına kadar bu koronun çalışmalarını yürüttü. 2012-2014 yılları arasında Türk Müziği İcra Heyeti’nin çalışmalarına ve konserlerine katıldı. Bazı yayınevlerinde editör olarak çeşitli müzik, tarih ve sanat kitaplarının baskı aşamasında çalıştı. 2016 yılında Kalan Müzik’in yayımladığı Tanburi Cemil Bey Külliyatı’nda araştırma, tashih ve Osmanlıca metin çevirileri konusunda görev aldı. 2016 yılında Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda görev yapan genç müzisyenlerle “Gölgede Kalanlar” projesini oluşturdu. Çeşitli TV ve radyo programlarında metin yazarı ve sunucu olarak görev aldı. 2018 yılında İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde açılan İstanbul ve Müzik Araştırma Programı (İMAP) kapsamında arşiv faaliyetlerini yürütmeye devam etmektedir. Müzikoloji konusunda çeşitli akademik yayınları yanında, hazırladığı “Yüz Yıllık Metinlerle Tanburi Cemil Bey” 2017; “Mızrabı, Yayı ve Kalemiyle Mesud Cemil” ise 2018 yılında Kubbealtı Neşriyat tarafından yayımlandı. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda Müzikoloji ve Müzik Teorisi Bölümü’ndeki doktora eğitimine devam eden Hüseyin Kıyak 2015 Mart ayından itibaren Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda görev yapmaktadır.