TÜRKEV’e Özel Şeker Keçe Sabunlarımız

Türkiye Tarihi Evleri Koruma Derneği olarak hem kimyasallardan uzak durup sağlığımızı korumak hem de geleneksel sanatları desteklemek için bu şeker keçe sabunlarının üretimine başladık. Sevgili üyemiz Mimar Feremsal Inal’ın Türkev logolu, baykuşlu, geleneksel desenli tasarımlarıyla ilk buluşma, ilk örnekler karşınızda. El yapımı doğal beyaz sabun üzerine Keçe İğneleme tekniği ile kaplanmış şeker sabunların zemin kaplamasında ham keçe yünü, süslemesinde renkli keçe kullanılıyor. Yıkanmaya kıyamayanlar için çekmecelerinizde, sandıklarınızda mis gibi sabun kokusu oluyor.

Bu sabunlar derneğimize 30TL ve üzeri bağışta bulunan tüm dostlarımıza hediye gidiyor. Bilgi ve istekler için: 0532 268 31 44

Hesap ismi: Türkiye Tarihi Evler

Yapıkredi Bankası – Sirkeci/İstanbul Şubesi
Iban: TR73 0006 7010 0000 0037 538172

Ayrıca bir süre sonra Keçeli Sabun yapım atölyemizle de karşınızda olacağız. Dede Efendi Evi’nde bu şeker sabunların yapımını hep birlikte öğrenip, keyifli saatler geçireceğiz.

KEÇE SABUNU

Tarihte ilk örnekleri Fransa ve İngiltere’deki evlerde, kişisel kullanım için yapılmış el sabunu olmasına rağmen geçmişte antibakteriyel özelliği nedeniyle yapağı yağından yapılan sabunların kullanıldığı bilinmektedir.

Yapım Tekniği:

Doğal bir sabun üzerine renkli, yumuşak yün liflerinin ilk etapta gevşek bir şekilde sarılır. Sonra yünün sabunla kaynaşması yani sabitlenmesi için sıcak suya batırılır. Avuçta defalarca elini yıkıyor gibi sabunun ovalanması ile yün elyafların birbirine yapışmasını sağlanır. Burada ovalama işlemi nazikçe yapılmalıdır yoksa sabundan ayrışır. İşlem sonunda, yün sabununla iyice kaynaşarak sabunun yüzeyine giydirilmiştir. Bu şekilde kullanıma hazır olabileceği gibi tercihe göre, istenilen desen seçilerek, yün lifleriyle iğneleme yoluyla desenleme işlemi yapılabilir.

Neden Keçe Sabunu Tercih Edilir?

Renkli ve sıra dışı desenlerle dizayn edilen keçe sabunu sadece dekoratif bir ürün değildir.

*Yün, doğal mantar önleyici ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu özelliği ile sağlığa faydalıdır.

*Yüzeyindeki yün kaplama sayesinde sabunun elinizde kayma riski azalır. Keçeli sabun, özellikle çocuklar ve artritten muzdarip olanlar için banyo yaparken daha kolay tutulmasını sağlar.

*Yünün yumuşak yapısı Peeling vazifesi görür. Cildin genel sağlığını iyileştirmek ve ölü derilerden kurtulmak için ayrıca bir lif ihtiyacını ortadan kaldırır. Bunun yanın sıra yünün ve sabunun antibakteriyel özellikleri ile harici lifteki bakteri çoğalma riski ortadan kaldırılmış olur.

*Üzerine yapılan desenleme ile ister çocuklarınız için ister kendiniz için kişisel temizlik daha zevkli ve eğlenceli bir hal alır. Ayrıca sabunun üzerine yapılan bu işlem Biyobozunur olması dolayısıyla çevre dostudur ve hiçbir kimyasal kalıntı bırakmaz.

*Yün kullanımı ile sürdürülebilir bir projedir ve hayvan üreticiliğini destekler.

*Yün yapısı gereği hipoalerjenik yani nadiren alerji yapan bir üründür. Alerji olasılığı düşüktür.

*Kaplanmış sabun normal sabunlara göre daha fazla köpürür.

*Banyoda sizi fuzuli kalabalıklardan kurtarır. Kişisel hijyen için kullanılan bir sürü life gerek kalmaz.

*Yüzeydeki yün sabunun erimesini önler, daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur. Ev ekonomi dostudur.

*Size hitap edenleri desenleri ile kendinizi mutlu ve özel hissettirir.